Aktuální situace podle krajů
- Absolutní výnosy: Na základě vyhodnocení družicových dat ke dni 30. 06. 2025 lze nejvyšší vyšší výnosy nad 9,0 t/ha očekávat v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském, Středočeském. Ústeckém a Karlovarském kraji. Ve Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském a Plzeňském kraji očekáváme výnosy 8,5-9,0 t/ha, v Jihočeském a Libereckém kraji 8,0-8,5 t/ha a v Kraji Vysočina očekáváme výnosy 7,5-8,0 t/ha.
- Odchylky výnosů: Při srovnání aktuálního odhadu výnosů za rok 2025 s výnosy v loňském roce očekáváme na většině území výnosy průměrné až lehce nadprůměrné, v Moravskoslezském kraji výnosy vysoce podprůměrné. Z predikcí krajských výnosů se celkový výnos proti 3letému průměru jeví také spíše nadprůměrný ve většině republiky, ale v Moravskoslezském kraji podprůměrný.
- Dle sítě zpravodajů portálu Intersucho očekávají reportéři ve Středočeském, Jihočeském, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji snížení výnosu z důvodu sucha max. do 10 %, v Plzeňském kraji 10-30 %. Ve zbytku republiky se ztráty na výnosech neočekávají, nebo data nejsou k dispozici.
- Relativní chyba uvedených predikcí je napříč republikou různorodá, no ve většině hodnocených krajů na úrovni do 10 %, na jihu Moravy, ve Slezsku, a na severu Čech je nejistota odhadu vyšší.