Aktuální situace podle krajů
- Absolutní výnosy: Na základě vyhodnocení družicových dat ke dni 09. 06. 2025 lze vyšší výnosy od 6,0 do 6,5 t/ha (nebo i více v Olomouckém kraji) očekávat v Ústeckém, Libereckém, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Odhady výnosů ve zbytku republiky se pohybují mezi 5,5–6,0 t/ha.
- Odchylky výnosů: Ve srovnání s loňským rokem očekáváme dle našeho modelu na velké částí území průměrné výnosy, s výjimkou Libereckého a Zlínského kraje, kde jsou očekáváné i výnosy lehce nadprůměrné. Z predikcí krajských výnosů by mohl být celkový výnos proti 3letému průměru na většině území spíše průměrný, no v Ústeckém a Karlovarském kraji spíše podprůměrný.
- Dle sítě zpravodajů portálu Intersucho očekávají reportéři snížení výnosu pšenice z důvodu sucha na téměř celém území. Do 10 % je to v Jihočeském, Libereckém a Jihomoravském kraji. Ve Středočeském, Plzeňském, Královéhradeckém, Zlínském, Moravskoslezském kraji v Kraji Vysočina je to 10-30 % a v Ústeckém a Pardubickém kraji je to 30-40 %. V Olomouckém kraji se ztráty na výnosech neočekávají a z Karlovarského kraje data nejsou k dispozici.
- Relativní chyba uvedených predikcí je ve většině hodnocených krajů na úrovni do 7 %, v Karlovarském, Jihočeském a Jihomoravském kraji do 10 %.